فروشگاه اینترنتی آپولو


» غار نمکی قشم طولانی ترین غار نمکی جهان

غار نمکی قشم طولانی ترین غار نمکی جهان

غار نمک در جزیره قشم: یکی از شاهکارهای طبیعت ایران

غار نمکدان در جزیره قشم یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی استان هرمزگان است. رگه های سفید نمک در ضلع بیرونی کوه غار آن را در چشم انداز برجسته کرده است.

یکی از جاذبه های دیدنی جزیره قشم گنبد نمکی و غار نمکی است که جزو عجایب هفتگانه خلیج فارس به شمار می روند. گنبد نمکی در ۹۰ کیلومتری شهر قشم و در ساحل جنوب غربی ژئوپارک قشم قرار دارد و ۲۳۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. 

گنبد نمکی حاصل فعالیت‌های طبیعی است که در آن توده‌های نمکی عظیم به دلیل وزن سبک‌تر در مقایسه با وزن سازه‌های اطراف خود به سمت سطح زمین حرکت می‌کنند و سپس از روزنه‌ها یا نقاط ضعیف سطح زمین خارج می‌شوند. زمین مانند گنبدهای نمکی با نفوذ تدریجی آب باران به گنبدهای نمکی از شکاف‌های آن‌ها، نمک را حل کرده و وارد گنبد می‌شود و ساختارهای مختلف زمین‌شناسی مانند آبشار نمک، چشمه‌های نمک و غارهای نمکی را تشکیل می‌دهد. در قسمت جنوبی گنبد نمکی تعدادی غار نمکی وجود دارد که ارتفاع متوسط ​​آنها به 20 متر می رسد. بر اساس کاوش های انجام شده غار نمکی شماره 3 هم اکنون با 6400 متر طول و 570 میلیون سال قدمت به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان به شمار می رود که قدمت آن به دوران کامبرین می رسد.

شکل کلی غار نمکی قشم کمانی منحنی است و دیوار ورودی آن با نوارهای رنگارنگ نمک و لایه های مختلف مواد معدنی مانند هماتیت و اولیگیست پوشیده شده است. علاوه بر این، در برخی مناطق که آب به زمین راه پیدا کرده است، حوضچه های زیبایی با کریستال های نمک تشکیل شده است. اینها در واقع موهبتی هستند که از اعماق زمین از طریق طلوع گنبد نمکی به سطح زمین آورده شده است.

استالاگمیت های جادویی و همچنین بلورهای نمک (مانند سوزنی شکل، گرد یا چند وجهی) که در اثر رسوب نمک به وجود آمده اند، از اولین پیچ غار قابل مشاهده هستند که با حرکت به سمت انتهای غار به تدریج افزایش می یابند. از نیمه راه تا انتهای غار، کریستال‌های نمک کف را فرش می‌کنند و نهرهای نمکی را تشکیل می‌دهند که منظره‌ای باشکوه را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. 


جریان دائمی آب و نمک زیرزمینی راه خود را از این غار به داخل حوضچه ای سفید رنگ طبیعی به عمق یک متر باز می کند که به عنوان چشمه نمک عمل می کند. این نهر در طول سال به طور دائم جریان دارد و دارای خواص پزشکی برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله آسم و ناراحتی های تنفسی است. گاهی اوقات آب نمک برفی مانند آینه ای عمل می کند که تصویر زیبای غار را منعکس می کند و منظره ای جادویی از محیط اطراف ایجاد می کند. 

• چه زمانی باید بروید

- بهترین زمان برای بازدید از غار در اوایل بهار و تابستان است، زمانی که باران شدید وجود ندارد، زیرا خطر سیل ناگهانی وجود دارد که ممکن است ساختارهای نمکی شکننده را فرسایش دهد.

• اقدامات احتیاطی

- اگرچه طول غار 6500 متر است، اما تنها 100 متر اول آن برای کاشفان امن است و تنها 20 متر اول غار بدون استفاده از چراغ قوه قابل رویت است.

- هنگام بازدید از غار نمکدان، باید بسیار مراقب بود که در حفره هایی که در اثر انحلال لایه های پایینی نمک ایجاد می شود و در مواقعی با پوشش نازکی از نمک باقیمانده پنهان شده است، نیفتیم. بنابراین توصیه می شود برای کاوش در غار از راهنمای تور استفاده کنید.

- بازدید از غار برای کسانی که بیماری قلبی، فشار خون و پوست حساس دارند توصیه نمی شود.

• تجهیزات

- برای رفتن به عمق غار نیاز به تجهیزات فنی غار و صخره نوردی و همچنین تجربه در غارنوردی است.

• حقایق جالب

- نمک موجود در غار نیز خوراکی است و به دلیل کیفیت طبی آن می توان آن را چشید.

نتیجه نهایی

جریان‌های آب شور که بر بستر غار نمکدان حرکت می‌کنند، مناظر جذابی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کنند. جریان آب شور تصاویر اطراف آن را منعکس می کند و به زیبایی غار می افزاید. یک چشمه سفید طبیعی کوچک وجود دارد که از جریان های آب شور تغذیه می شود. این چشمه در تمام سال جاری است. رطوبت جزیره همراه با نفوذ آب به داخل غار باعث نشت آب شور اشباع شده و ایجاد یخ های زیبا در سقف می شود.


موقعیت غار نمک

این گنبد نمکی در 90 کیلومتری شهر قشم و در قسمت جنوب غربی جزیره قرار دارد. در 2 کیلومتری جاده قرار دارد. اگر اهل طبیعت گردی هستید، می توانید این مسافت را طی کنید تا به غار برسید.

وقتی وارد غار می شوید نور چندانی وجود ندارد و هرچه جلوتر به سمت عمق غار می روید هوا تاریک تر می شود. بنابراین فراموش نکنید که با خود چراغ قوه ببرید. لطفاً همچنین توجه داشته باشید که به یک راهنمای متخصص نیاز دارید وگرنه گم خواهید شد.

نمک هایی که از این غار به دست می آید در پزشکی کاربرد دارد. ورزشکاران حرفه ای از قرص های این نمک ها برای عضلات خود استفاده می کنند. بر اساس تحقیقات ملی و بین المللی، غار نمک با حدود 6400 متر طول به عنوان یکی از طولانی ترین غارهای نمکی جهان شناخته می شود.


محل غذا خوردن در نزدیکی غار نمک

رستوران سنتی علیشاهی، رستوران ناخدا امینی و غذای خانگی سینگو از رستوران های اطراف هستند. قبل و یا بعد از سفرتان در قشم غذاهای لذیذ و محلی را امتحان کنید.


بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


فروش انواع موبایل | لوازم جانبی | ساعت هوشمند | هندزفری فروش انواع موبایل | لوازم جانبی | ساعت هوشمند | هندزفری مشاهده