بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» کاروانسرای های برتر ایرانی - مرکز میراث جهانی یونسکو

کاروانسرای های برتر ایرانی - مرکز میراث جهانی یونسکو

کاروانسرای باستانی برتر برای اقامت در ایران

این کاروانسرا که به طور گسترده از ترکیه تا چین یافت می‌شود، نه تنها غذا و سرپناهی را برای مسافران فراهم می‌کند، بلکه فرصتی برای بازرگانان و دیگرانی که برای تبادل کالا، دسترسی به بازارهای محلی و ملاقات و تعامل با مردم از سراسر مناطق وسیعی که جاده‌های ابریشم را در بر می‌گیرند، فراهم می‌کرد.

یکی دیگر از تأثیرات شبکه های تجاری، استفاده از مکانهایی بود که به کاروانسرا معروف بودند.

از هزاران سال پیش و پس از شکل گیری تمدن ها در نقاط مختلف ایران، سفر یکی از پدیده های جدانشدنی زندگی مردم بود. اما در آن زمان به دلیل سختی راه، بیشتر سفرها به سفرهای کاری محدود می شد. در این زمان یکی از مسائل مهم مسافران اسکان در راه بود. این گونه بود که کاروانسراهای ایران یکی پس از دیگری رونق گرفت

مسافران بخاطر مسافت طولانی یا کاروانیان برای استراحت و آماده شدن برای بقیه سفر خود به چنین اقامتگاه هایی نیاز دارند. جاده ابریشم که یکی از مهمترین مسیرهای تجاری در آن دوره بود، جایی است که مهمترین کاروانسراها در آن قرار دارند.

برای ماجراجویی هایی که با رویای گذراندن چند روز در کویرهای وسیع آن به ایران سفر می کنند، اقامت اغلب نگران کننده است. برخلاف آنچه اکثر تصور می کنند، تورهای کویر ایران اغلب یک نوع اقامت نسبتا راحت ارائه می دهند که اقامت در مهمانخانه یکی از روستاهای زیبای کویری ایران یا در یکی از کاروانسراهای تاریخی است. در زیر لیستی از بهترین اقامتگاه ها و کاروانسراهای کویری ایران آورده شده است.

اگر برای سفر در زمان آماده هستید، با ما همراه باشید تا برای سفر عجیب و غریب خود، برخی از کاروانسراهای باستانی ایران را بررسی کنیم.


کاروانسرای زین الدین (یزد)

کاروانسرای زین الدین یک اقامتگاه سنتی ایرانی است که در مهریز یزد واقع شده است. این اقامتگاه در 30 کیلومتری شهر یزد واقع شده است. این بنا که قدمت آن به 450 سال پیش بازمی‌گردد، در سال 1380 بازسازی شد و اکنون شامل 36 اتاق است که همگی در یک طبقه قرار دارند. این تفرجگاه در فاصله 25 دقیقه ای با وسیله نقلیه از جاذبه های گردشگری مانند قلعه مهرپادین و 30 دقیقه از روستا و قلعه تاریخی سر یزد، کاروانسرای کهنه، رباط نو (رباط نو)، چاپار است. خانه، مسجد جامع یزد و برج باد شکیب. کاروانسرای زین‌الدین یکی از شگفتی‌های معماری دوران صفویه و تنها عمارت مدور بنای ایرانی در جاده ابریشم است. در دو طرف کاروانسرا راه پله هایی وجود دارد که به پشت بام منتهی می شود و می توان برای تماشای آسمان فریبنده کویر از آن بازدید کرد.  

رباط یا کاروانسرای زین ‌الدین از بناهای مربوط به دوره صفویه است که در قرن ۱۰ هجری به فرمان زین ‌الدین ­گنجعلی­خان ­ریگ حکمران کرمان پیرو سیاست های شاه عباس صفوی ساخته شده‌ است.

رباط زین ‌الدین تنها کاروانسرای مدور ایرانی است.

کاروانسرای زین‌ الدین در گذشته محل استقرار تفنگچیان و نگهبانان بوده است ولی امروزه با حفظ معماری پیشینش، هتلی برای گردشگران شده ‌است. کاروانسرای زین‌ الدین دارای ۵ برج نیم دایره است که به دیواره ۸ متری آن پیوسته ‌اند.

آب کاروانسرای زین ‌الدین در گذشته از چشمه تامین می شده است که اکنون نیز وجود دارد. پس از سردرب نسبتاً پهن ضلع جنوبی کاروانسرای زین ‌الدین هشتی و سپس صحن ۱۲ ضلعی قرار دارد.

در اطراف صحن، رواق ‌های سکوداری وجود دارد و در انتهای هر رواق اتاق‌هایی مشابه دیده می‌ شود.

در طرفین هشتی ورودی و پشت اتاق‌ ها، راهروهای وسیع و طولانی قرار دارد که اصطبل چهارپایان بوده است.

فضای ضلع شمالی بنا گویا شاه نشین بوده است و دارای سقفی بلند با کاربندی است.

 کنگره ‌ها و تیراندازهای لبه بام، ترکیب انحنای برج و دیواره ‌ها و نمای تمام آجر آن، چهره خاصی به کاروانسرای زین‌الدین بخشیده است.

مصالح بکار رفته در کاروانسرای زین ‌الدین از آجر است و در درون بنا عمدتاً از تزیینات آجر در نما استفاده شده است که تابع طرح ۱۲ ضلعی حیاط یا صحن مرکزی آن است. قسمت شاه ‌نشین در بدنه و سقف دارای اندود گچ و کاربندی است.

کاروانسرای تاریخی زین‌ الدین با بازسازی و نوسازی و تغییر کاربری به هتل گردشگری، به محل مناسبی برای اسکان و پذیرایی گردشگران تبدیل شده ‌است.

کاروانسرای زین ‌الدین در سال ۲۰۰۶ دیپلم افتخار یونسکو به دلیل احیاء و ساماندهی با بهره‌گیری از مصالح سنتی دریافت کرد.

آدرس کاروانسرای زین الدین:

 ایران، یزد، مهریز، ۶۰ کیلومتری جاده یزد به کرمان، کاروانسرای زین الدین

هتل کویر بالی (اصفهان)

هتل کویر بالی، واقع در شهرستان خور و بیابانک اصفهان، انتخابی ایده‌آل برای مسافرانی است که برای سفر به کویر مصر در فاصله 55 کیلومتری کویر واقع شده است. هتل سه ستاره بالی در سال 1388 در دل کویر مرکزی ایران دشت کویر ساخته شد که معماری آن با محیط کویری همخوانی دارد. عمارت کاهگلی هتل دارای یک حیاط مرکزی است و 40 اتاق آن را احاطه کرده اند. اتاق های هتل کویر بالی به دو نوع مدرن و سنتی تقسیم می شوند. از جاذبه‌های گردشگری نزدیک به هتل می‌توان به دریاچه نمک، کانال‌های پلایا، کویر مصر، روستای ایرج، روستای گرمه، روستای بیاضه و قلعه 3000 ساله آن، سنگ‌آوب و کوه‌های متنوع اشاره کرد. 

هتل بین المللی لاله بیستون – کاروانسرای صفوی (کرمانشاه )

هتل بین المللی لاله بیستون متعلق به هتل های زنجیره ای لاله می باشد. این بنا در رشته کوهی در فاصله 25 کیلومتری کرمانشاه قرار دارد و در قالب چهار ایوان سنتی ساخته شده است. در یک سو منطقه طبیعی کوهستانی و در سوی دیگر، هشتمین اثر جهانی ایران، کوه بیستون را می توان یافت. علیرغم اینکه هتل بین المللی بیستون دارای هاله و زیبایی شناسی سنت و یادگاری از دوران صفویه است، در این هتل کاروانسرا سنت و مدرنیته تثبیت شده و ائتلافی یکپارچه را تشکیل می دهند. این هتل دارای مساحت 6000 متر و دارای فرم چهار بالکن است که از 20 واحد با سوئیت سلطنتی و امپراتوری تشکیل شده است که ظرفیت 100 مهمان را تشکیل می دهد. با بازکردن پنجره های اتاق ها منظره کوه بیستون نمایان می شود. رستوران های سنتی، سالن کنفرانس، نمایشگاه (و خرده فروشی) اقلام محلی صنایع دستی و فروشگاه تجهیزات کوهنوردی از دیگر امکانات هتل بین المللی لاله بیستون است. با انتخاب اقامت در این هتل در طول سفر خود را در مجاورت جاذبه های گردشگری ایران مانند کاخ بیستون، کاروانسرای صفوی، پل کهنه، کتیبه بیستون، پل ساسانیان (خسرو) می بینید.مجسمه هرکول، عبادتگاه اشکانی، طاق بستان و غار بیستون. شایان ذکر است که دیواره کوه بیستون سالانه میزبان تعداد زیادی کوهنورد و صخره نورد حرفه ای و چتربازان حرفه ای است.

استراحتگاه روستایی و عشایری 

به این استرحتگاه ها اقامتگاه های بوم گردی نیز گفته می شود. برخی از آنها با برپایی کمپ (نه چادر) در طبیعت ساخته می شوند و علاقه مندانی دارند که جزئی از اردوگاه های سنتی عشایری و روستایی هستند. 

هتل قلعه گنج (کرمان)

قلعه گنج یک هتل سنتی کپری (کلبه) است که در فروردین 1395 افتتاح شد. ساخت عمارت این هتل با طراحی سنتی در سال 1394 در روستای قلعه گنج کرمان آغاز و در اواخر سال 1394 به پایان رسید. هتل کاپاری به هتل توپ (توپ) نیز معروف است. در گذشته تفرجگاه های کپری با فقر و فقر همراه بود، اما با پیدایش هتل قلعه گنج کپری این ارتباط تغییر کرد که باعث شد این سبک با ثروت پیوند بخورد. هتل قلعه گنج دارای امکاناتی مانند کتابخانه، اتاق بازی کودکان و جاده دوچرخه سواری می باشد. آفرود در دشت‌های کویری، شترسواری، غذاخوری در کویر به همراه پذیرایی با میوه‌های فصلی، آوازها و رقص‌های محلی، بازی‌های سنتی و مناظر فوق‌العاده از جمله امکاناتی است که می‌توانید در این هتل لذت ببرید.  

اکو کمپ دورنا (مشگین شهر)

اگر دوست دارید چند روزی را در دل طبیعت، در محیطی دلپذیر و دلنشین، در مکانی که عشایر در مجاورت شما باشند، بگذرانید، اکو کمپ عشایری دورنا واقع در ارتفاعات یایلک ملک‌سویی، مشگین شهر، ایران است. انتخاب ایده آل شما در ساخت این کمپ، معماری سنتی و مدرن با سبکی سازگار با محیط اطراف در هم آمیخته شده است، به گونه ای که به محض خروج از اتاق خود در استراحتگاه، با مناظر جوان کننده ای از سبزه های شکوفا روبرو می شوید. هوای دلپذیر این اکو کمپ در فاصله 800 متری از آبشار گورگور و چشمه آب گرم ملک‌سویی و قینرجه واقع شده است. اکو کمپ عشایر دورنا متشکل از اقامتگاه های گردی و چادرهای عشایری است که امکان تجربه ای رویایی را فراهم می کند. رستوران، توانایی تهیه انواع غذاهای ایرانی و گیاهی و تفریحات هیجان انگیز مانند اسب سواری و دوچرخه سواری، پاراگلایدر و اسکی از جمله امکانات تفریحی اکو کمپ عشایری دورنا می باشد. این کمپ بوم گردی عشایری در 110 کیلومتری اردبیل و 20 کیلومتری مشگین شهر واقع شده است.


بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


درمان انواع بیماری ها با دستگاه آب قلیایی دکتر هلث درمان انواع بیماری ها با دستگاه آب قلیایی دکتر هلث مشاهده