بازدید سایت خود را میلیونی کنید


» قدیمی ترین نقطه اصفهان کدام است؟

قدیمی ترین نقطه اصفهان کدام است؟

اصفهان نصف جهان است. یک ضرب المثل قدیمی ایرانی که شهرت شهر باعث شد مردم به آن بیایند. اصفهان از 1050 تا 1722 شکوفا شد، به‌ویژه در قرن‌های 16 و 17 در زمان سلسله صفویه که پایتخت ایران شد. شاه عباس بزرگ، دولت صفوی را به عنوان بخشی از برنامه بزرگتر خود برای بیرون آوردن کشور از رکودی که در آن سقوط کرده بود، به آنجا منتقل کرد. حتی امروزه نیز شهر بسیاری از شکوه گذشته خود را حفظ کرده و به دلیل معماری ایرانی-اسلامی خود با بلوارها، پل‌ها، مساجد، بازارها و میدان‌های زیبا مشهور است. میدان «نقش جهان» یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های شهری جهان است. مرکز شهر آن نیز به عنوان یکی از بزرگترین مراکز خرید جهان به شمار می رود و ترکیبی از معماری مدرن و سنتی است.

آثار گردشگری اصفهان

اصفهان، سومین شهر بزرگ ایران و سومین شهر پرجمعیت ایران، مرکز استانی به همین نام، اصفهان است. این شهر بین سال های 1050 تا 1722 میلادی پایتخت ایران بوده است، به ویژه در قرن شانزدهم میلادی در زمان پادشاهی صفویه.

چندین بنای تاریخی در این شهر وجود دارد که برخی از آنها به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر به دلیل معماری زیبای ایرانی، پل ها، مساجد و مناره های منحصر به فردش مشهور است. همین امر باعث شده است که اصفهان در فرهنگ فولکلور نیمی از جهان نامیده شود.

اصفهان به عنوان نمونه شهر خلاق معرفی شده توسط یونسکو به ثبت رسیده است زیرا از توانایی ها و توان شهروندان خود برای توسعه پایدار استفاده می کند.


اصفهان حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد. اقتصاد این شهر عمدتاً مبتنی بر صنایع فنی از جمله صنایع فولاد، هواپیماسازی و صنایع طلا است چرا که این شهر بیش از سایر شهرهای ایران دارای کارگاه ها و کارخانه های طلا می باشد.

همچنین صنایع دستی و گردشگری یک منبع اقتصادی چشم نواز برای این شهر است. اصفهان با مکان‌های گردشگری تاریخی، فرهنگی و هنری بی‌شمارش یکی از سه جاذبه مهم گردشگری ایران و در جهان بی‌نظیر است.

اولین نشانه تمدن در سرزمین اصفهان به بیش از 4000 سال پیش برمی گردد. در اسطوره پهلوانی ایرانیان، شاهنامه، اصفهان نخستین پایتخت تاریخ آفرینش انسان است.

این شهر در دوره صفویه به عنوان پایتخت شاهی انتخاب شد که به هنر به ویژه نقاشی و خوشنویسی عشق می ورزید و هنرمندانی را از سراسر کشور تا اصفهان گرد هم آورده بود تا زیبایی بیش از حد در این شهر بیافریند. از دوره‌های بعدی نیز اصفهان نشانه‌هایی از هنر و معماری را در برمی‌گیرد.

 در این مقاله به نکات برجسته آثار گردشگری اصفهان می پردازیم که بسیاری از گردشگران بر اساس نظرات خود آن را دوست داشته اند.

میدان نقش جهان، دومین میدان بزرگ جهان، موزه رنگ و کاشی کاری ایران است. شاه عباس اول شاه صفوی در حدود 400 سال پیش دستور ساخت این میدان را با آثار قابل اجرا در پایتخت خود اصفهان داده است. کاخ عالی قاپو، بازار، مسجد شیخ لطف الله و مسجد شاه از معروف ترین اقلامی هستند که ارزش دیدن را دارند.


زمین بازی چوگان

حیاطی که بازار و مساجد و کاخ عالی قاپو در اطراف آن قرار دارد، میدان بازی چوگان بوده است. شاه در تراس کاخ عالی قاپو می نشست و بازی را تماشا می کرد. چوگان یک ورزش ایرانی است که بیش از 2500 سال سابقه دارد. امروزه حوض بزرگی در این مزرعه نهفته است و منظره ای چشم نواز را به وجود آورده است.


کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو که نام آن ترکیبی از دو کلمه «علی» نام اولین امام شیعیان و «قاپو» به معنای درب ترکی است، کاخی 6 طبقه در میدان نقش جهان است. اصفهان. این کاخ به دستور شاه عباس اول پادشاه صفوی در حدود 400 سال پیش ساخته شد.

این کاخ در 6 طبقه ساخته شده است که طبقه چهارم و ششم آن برای سکونت است. طبقه چهارم، که توسط بازدیدکنندگان از خارج بهترین تشخیص داده می‌شود، برای نشستن پادشاه و تماشای بازی‌های چوگان کار می‌کرد. بخش او با چشم انداز زیبای خود برای گذراندن اوقات فراغت در هوای تازه و زیر نور خورشید نیز بسیار مناسب است که اکنون برای بازدیدکنندگان امکان پذیر است.

طبقه ششم با حکاکی‌های دیواری استثنایی‌اش، حدس می‌رود که سالن موسیقی باشد. این نقوش شبیه برخی از آلات موسیقی ایرانی «تار»، «سه تار» و «تمبک» است. همچنین ویژگی صوتی این کنده کاری ها این احتمال را تقویت می کند.

بازار قیصریه

در اطراف حیاط نقش جهان، بازاری با تنوع رنگارنگ آثار هنری مختلف، ارکستر کارگاه‌های هنر متال و طعم شیرین سوغات اصفهان، گز وجود دارد. با گذر از این بازار، از زیبایی و رنگ صنایع دستی میناکاری، گلچین و منسوجات دستبافت با نقش و نگار سنتی و صدای کارگاه های سنتی فلزکاری الهام می گیرید.


مسجد شاه

این مسجد با معماری قوسی شکل عظیم و نفس گیر خود روح شما را به دنیای رنگ های گشتاور می برد. در آنجا شما با فضای معماری آن در آغوش خواهید گرفت.


کاخ چهل ستون

چهل ستون که نامش به معنای 40 ستون است، با باغ و آلاچیق خود کاخی برای پذیرایی از سفرا و مهمانان خارجی بوده است.

در سالن غرفه 5 تابلو مربوط به 5 نکته تاریخی مربوط به دوران صفویه وجود دارد. حوض داخل باغ که مهمانان را از در ورودی به کوشک هدایت می کند، ستون 20 رواق کوشک را منعکس می کند و به همین دلیل به آن 40 ستون می گویند.


مسجد جامع عتیق اصفهان

این مسجد آلبومی غنی از روند تکاملی معماری در یک دوره … هر گوشه از آن حکایتی از افکار، مقاصد، موقعیت اجتماعی و نگرش زیبایی‌شناختی دوران خود دارد.

بازدید از مسجد جامع عتیق اصفهان مستلزم آن است که نیم روزی را بگذرانید و به معماری آن خیره شوید و از نمازخانه تا گنبد آن توسط راهنمای خود به داستان های آنها گوش دهید.


مسجد شیخ لطف الله: شاهکار معروف معماری ایران

 مسجد شیخ لطف الله یکی از پدیده های کامل معماری و تاریخی است که از دوران صفویه به جای مانده است.

این شاهکار معروف معماری ایرانی در ضلع شرقی میدان نقش جهان در مقابل کاخ سلطنتی عالی قاپو در اصفهان واقع شده است. که یکی از گنجینه‌های ارزشمند میدان نقش جهان اصفهان است، میدانی تاریخی که هر گوشه‌ای که در آن بنگرید، شاهکاری از معماری ایرانی است. قبلاً در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

شاید مسجد شیخ لطف الله در مقایسه با نمونه خود در میدان نقش جهان یعنی مسجد امام، به جز گنبد دیدنی، نمای بیرونی باشکوهی نداشته باشد، اما با قدم گذاشتن در داخل این مسجد، از زیبایی معماری آن شگفت زده خواهید شد. و تزئینات در ساختمان کاشی کاری های مسجد شیخ لطف الله در کنار گنبد آن یکی از قسمت های جذاب آن است.

ورودی مسجد شیخ لطف الله مانند مسجد امام با قبله زاویه 45 درجه دارد. برای رفع این مشکل راهرویی طراحی شده است که از طریق آن رو به قبله وارد مسجد می شوید در حالی که از بیرون مسجد اثری از این انحراف دیده نمی شود.

از طرفی مسجد شیخ لطف الله مناره و شبستان ندارد و این موضوع در معماری مساجد ایران کم دیده می شود.

وقتی وارد مسجد می شوید و بالای سرتان نگاه می کنید شگفت زده خواهید شد. گنبد مسجد شیخ لطف الله یکی از زیباترین گنبدهای ایران است. عظمت و تزیین این گنبد هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد، به ویژه با ورود نور از پنجره ها، بازی رنگ و نور آغاز می شود و طاووس معروف مسجد بر روی لایه داخلی گنبد شکل می گیرد. 16 پنجره در اطراف گنبد تعبیه شده است که نور خورشید را در طول روز به مسجد وارد می کند.این گنبد مسجد شیخ لطف الله مدورترین و زیباترین گنبد جهان است. کاشی های رنگ پریده گنبد مسجد بسته به شرایط نور، از کرم تا صورتی تغییر رنگ می دهند.  

محراب مسجد شیخ لطف الله را نیز می توان یکی از شاهکارهای محراب سازی در مساجد ایران دانست. کاشی های زیبایی محراب را با نقوش ظریف و هنرمندانه ای بر روی خود می آراستند. محمدرضا اصفهانی معمار مسجد شیخ لطف الله بود.

این مسجد در دوره صفویه به دستور شاه عباس اول ساخته شد. هدف شاه عباس از ساخت مسجد، بزرگداشت شیخ لطف الله میسی، عالم بزرگ آن زمان بود. میراثی که پس از چهارصد سال هنوز یکی از سرمایه های ارزشمند اصفهان است.

تزیینات کاشی نمای داخلی و خارجی آن، مسجد را به یکی از شناخته شده ترین مکان های گردشگری اصفهان تبدیل کرده است.

ساخت مسجد حدود 16 سال به طول انجامید. این بنا توسط معمار اعظم محمدرضا اصفهانی در زمان شاه عباس اول ایران ساخته شده است. پس از آن در سال 1920 رضا شاه پهلوی آن را تعمیر و بازسازی کرد.

این مسجد به خاطر معماری و کاشی کاری اش معروف است.

در این شاهکار بیشتر از رنگ نارنجی استفاده شده است که نشاط و جذابیت را در بینندگان تداعی می کند.

این مسجد حاصل تعالی هنری معمار، نقاش و کاشی‌کار است که استعداد هنری خود را برای ایمان به خدا و عشق به دین به کار گرفته‌اند. دیوارها، گنبد، ورودی‌های مسجد با کاشی‌های به اصطلاح هفت رنگ، شعر، خط، آیات قرآنی و نام‌های ائمه اطهار تزیین شده است. نقاشی ها و کاشی های داخلی توسط رضا عباسی هنرمند مشهور ایرانی ساخته شده است.

نقشی که در وسط طبقه زیر گنبد نقاشی شده، در ساعات معینی از روز طاووس است. اگر در دروازه ورودی تالار داخلی بایستید و به مرکز گنبد نگاه کنید، طاووسی که دم آن اشعه های خورشیدی است که از سوراخ سقف وارد می شود، دیده می شود. نور خورشید دم طاووس را افزایش می دهد. 

چیدمان مسجد شیخ لطف الله به دلیل اینکه نه حیاط دارد و نه مناره، ویژگی بسیار غیر ایرانی و غیرعادی دارد.

در نتیجه وقتی از میدان نظاره می‌شود، ایوان و گنبد اصلی مسجد مانند همیشه در مساجد دیگر در یک محور قرار نمی‌گیرند، بلکه گنبد در پشت سردر اصلی ایوان ظاهر می‌شود.


بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


درمان انواع بیماری ها با دستگاه آب قلیایی دکتر هلث درمان انواع بیماری ها با دستگاه آب قلیایی دکتر هلث مشاهده